Den #02: Zpátky do minulosti v Halštatu

Tak profláklé město mezi nadšenci do fotografování, že by jeden řekl, že mě už žádné scenérie v tomto městě nemůžou překvapit. Opak je pravdou. Jedna věc je vidět fotografie z obrazovky a druhá věc je vidět město na vlastní oči. Byl jsem znovu uchvácen dětinskou zvědavostí a nervozitou, že nevím co dřív. Tohle se prostě neokouká…

 

Halštat

 

Jedná se o vskutku malé městečko, které patří ke Světovému dědictví UNESCO. První známky života se tu datují už 7000 let zpátky, kde byly nalezeny u solných jeskyň první pohřebiště. To by byla wikipedie ve stručnosti.

 

Když to jdete opravdu pomalu, tak projdete celý Halštat ležící u jezera za dvě hodiny. Přidáte-li do toho solnou jeskyni, tak 5 hodin. Na víkend ideální volba.

 

01

 

V tomto městě se vyplatí zpomalit a kochat se okolím. Stačí si představit, že tu dřív do města nevedly žádné cesty a jediný způsob, jak se sem dostat, bylo po vodě. O to úchvatnější je potom představa, jak člověk mohl vybudovat něco tak jednoduchého a krásného. Ty domečky ležící při skalách jsou neskutečný. Rodiče nechápali, proč tu stojím tak dlouho a mám zase ten blbej výraz, který u mě značí, že zrovna sním a představuji si různé věci.

 

06

 

Když píšu zpomalit, myslím tím opravdu zpomalit. Budoucnost nechte budoucností a minulost nechte za sebou. Být právě tady a teď, tělem i duší, je konečně správná chvíle na takovémhle místě. Díky obklopující přírodě se přepnete na jinou nosnou vlnu o něco snáz a všechno začne zapadat do sebe. Stačí si všímat okolí všemi smysly – vzduch, který vdechujete, harmonii barev přírody v okolí, jaký zvuk vydává voda s přerušovaným „Arigato“ od Japonce, kterýho někdo ve vaší blízkosti právě vyfotil… Všechny ty otázky života se začnou k sobě skládat jako jeden puzzlík k druhému bez nějakého snažení.

 

03

Až budete mít dost pobytu u jezera, vydejte se lanovkou nahoru za solnou jeskyní. Nahoře vás čeká menší tůra, než se dostanete k samotné jeskyni. Zase si všímejte okolí.

 

Doprovázená exkurze solnou jeskyní stojí 22 euro na člověka a i tak se vyplatí za to zaplatit. Je to zajímavý zážitek, který si odnesete domů a budete se tomu smát, v našem případě, ještě hodně dlouho. Zjistíte, jak se taková sůl těží, něčemu se přiučíte, sklouznete se nejdelší skluzavkou na světě, máte možnost i olizovat solné zdi (už zahrnuto v ceně) a na konci se svezete vláčkem ven. To chceš, vláčkem ven! :-)

 

Teď už zpátky na parkoviště a cesta zpět domů do Ústí může započít. Já jsem se vysadil v Praze a další den mě čekala cesta s Jardou na nejvyšší horu Německa, Zugspitze.

 

12

A teď ta zábavnější část expedice může začít. B)

 

Další díly

Tento příspěvek je součástí seriálu: Na cestě

 

  • Den #01 (6.7. pátek): Za kulema až do Salzburgu
  • Den #02 (7.7. sobota): Zpátky do minulosti v Halštatu
  • Den #03 (8.7. neděle): Dva tisíce metrů v Německu
  • Den #04 (9.7. pondělí): Samá voda rozdělující tři státy
  • Den #05 (10.7. úterý): Černý les a jeho skryté drahokamy
  • Den #06 (11.7. středa): Stále daleko od turistů v Delftu a Haagu
  • Den #07 (12.7. čtvrtek): Zaanse Schans, Haarlem Shake a Jellova gondola
  • Den #08 (13.7. pátek): Don’t Do It Just Say No v Amsterdamu, vol. 1
  • Den #09 (14.7. sobota): S Rubie Dubie gangem v Amsterdamu, vol. 2

 

Galerie

[FAG id=1943]