Den #01: Za kulema až do Salzburgu

První dva dny jsem podnikl svůj Eurotrip s rodiči. Cestovat s rodiči má svoje i proti. Začnu nevýhody a to je množství energie. Pokud si naplánujete něco ambicioznějšího, jako třeba projít celé město za půl dne, tak vás pošlou do kytek. Na druhou stranu to má svoje výhody. Nikam nespěcháte. Svoje mládenecké svižné tempo můžete na chvíli utišit a pokud trošku fotíte, tak se nemusíte bát, že vám někam daleko utečou. Není to ani v jejich silách. A ještě vám navrhnou, že si potřebují někam sednout na kafíčko. :-)

 

Jeli jsme ráno z Ústí nad Labem a díky rekonstrukcím silnic a dálnic na několika úsecích v ČR i v Rakousku, se cesta protáhla na 6 hodin jízdy. V Rakousku je potřeba si koupit dálniční známku. Nezapomenout. Není to zadarmo jako u sousedů v Německu. Po příjezdu do Salzburgu vidíte cedule s navigací s možným parkováním, tak se nemusíte bát, že byste svoje auto nezaparkovali. My jsme parkovali hnedka u zámku Mirabell. Asi nejdražší parkování za celý Eurotrip, pokud nepočítám Haag a Amsterdam v Nizozemsku. Pro komfort a kratší pochůzky si člověk musí připlatit. Myslím na rodiče samozřejmě. :-)

 

Salzburg

Tohle město je proslulé tím, že se tu narodil a žil velký skladatel a virtuós Wolfgang Amadeus Mozart. To je vše, co mi stačilo si zjistit o Salzburgu.

 

18

 

Podle rodičů nám počasí nepřálo, protože bylo zataženo a poprchávalo. Taťka byl chvíli smutný, že nebudou dobrý fotky. Pro mě je to ideální počasí – není moc teplo, na budovách se netvoří stíny, vše je rovnoměrně osvětlené, což pro mě jsou příznivé podmínky pro pořízení nějakých snímků.

 

Asi ideální trasa je začít u zámku Mirabell a skončit na vrcholu pevnosti Hohensalzburg. Pokud nejste typ, že musíte chodit po všech muzeích, všechno si číst, tak na pohodu to dokážete obejít do pěti hodin tam i zpět. Ještě si dát u toho kafe v kavárně Furst s pravou Mozartovou kuličkou. Tím neříkám, že se nevyplatí v tomto městě strávit pár dní navíc. Určitě ano. Je to město, kde na každém rohu je nějaké orchestrální vystoupení a jenom si vychutnat jeden den aspoň jednou symfonii od Mozarta by bylo vskutku uchu lahodící, jak strávit čas v Salzburgu.

 

Zámek Mirabell a její zahrada. Pokud jste nadšensi do zahradničení, tak se tu můžete dost vyblbnout. Kytky jsou tu hezky poskládány a je tu pár míst, které jsou jako z pohádky. Poznáte to tak, že je tam velká koncentrace asiatů, co se snaží pořídit nějaký snímek. Až budete mít dost pohádkového prostředí, tak se můžete vydat přes most s visacími zámky přes řeku.

 

06

 

Most s visacími zámky je atrakce sama o sobě. Tudy pak pokračujete do obchodní části Getreidegasse, starých uliček Salzburgu, kde sídlí i samotný dům W. A. Mozarta. Kdysi tu malý Mozartek zběsile hrál na hudební náčiní a je ho slyšet dodnes i po jeho smrti. Co stojí za zmínku, tak jsou to zdobené visící cedule nad každým obchodem. Všechny pochází údajně z jedné dílny.

 

10

Už máte dost toho chození a chcete si někam jít sednout? Tak doporučuji zavítat do kavárny Furst. Je to jediná kavárna, kde se do teď vyrábí podle původní receptury Mozartovy koule. To chceš! “Gutten tag, ein cappuccino and Mozart’s ball, please!” (Takhle podle mě nějak vznikla Nizozemština).

 

15

 

Po kafi jsme se ještě procházeli, obešli si náměstí s panáčkem, co stojí na velké zlaté kouli a na pevnost Hohensalzburg se rodičům už nechtělo. Příště prej. Jinak se dá na pevnost jet lanovkou a pokud vám ještě zbývá trošku sil, tak i vyjít po vlastních.

 

 

Než zakončím tento článek, tak ještě napíšu, kde se dá ubytovat za rozumný peníz, abyste to neměli daleko do Halštatu. Ségra našla v lyžařském resortu Filzmoos ubytko, které je teď mimo sezónu. Je to od Halštatu asi 60 km a cenově to výjde o dost levněji, než abyste se ubytovali v hostelu 20 km od Halštatu. Výhoda těchto horských ubytoven je, že máte vlastní kuchyň a televizi samozřejmostí. Televize byla nutností, protože se hrál jeden ze zápasu FIFA, konkrétně Brazílie a Belgie. Lepší zakončení dne si neumím představit. :-)

 

Další díly

Tento příspěvek je součástí seriálu: Na cestě

 

  • Den #01 (6.7. pátek): Za kulema až do Salzburgu
  • Den #02 (7.7. sobota): Zpátky do minulosti v Halštatu
  • Den #03 (8.7. neděle): Dva tisíce metrů v Německu
  • Den #04 (9.7. pondělí): Samá voda rozdělující tři státy
  • Den #05 (10.7. úterý): Černý les a jeho skryté drahokamy
  • Den #06 (11.7. středa): Stále daleko od turistů v Delftu a Haagu
  • Den #07 (12.7. čtvrtek): Zaanse Schans, Haarlem Shake a Jellova gondola
  • Den #08 (13.7. pátek): Don’t Do It Just Say No v Amsterdamu, vol. 1
  • Den #09 (14.7. sobota): S Rubie Dubie gangem v Amsterdamu, vol. 2

 

Galerie

[FAG id=1973]