Na cestě (seriál)

„Investovat raději do zážitků/zkušeností než do materiálních statků.“

 

Ozval se mi můj kamarád, Jarda, jestli bych s ním neprojel nějaký kousek Evropy. Na léto jsem ještě neměl nic v plánu. Řekl jsem: „Jo, proč ne.“ Letos v Česku svátek Cyrila a Metoděje padl na čtvrtek a pátek a prodloužený víkend byl na světě. Rodiče toho chtěli využít, tak někam taky chtěli jet. Původně jenom do Salzburgu. Nenápadně jsem se jim zmínil o Halštatu, že je to kousek od Salzburgu a že je to ve Světovém dědictví UNESCO. Sami si udělali terénní průzkum. „Uděláme jeden okruh: Salzburg → ubytovna → Halštat,“ řekl taťka, který si už dlouho nic nenafotil. První lekce – nejlepší strategie, jak někoho přesvědčit, je dát mu důvod, že to sám chce. :-)

 

S Jardou jsme dokázali skloubit můj výlet s rodiči i jeho krátký čas na dovolenou k maléme Eurotripu. Takže to dopadlo tak, že jsem devět dní trávil většinu času v autosedadle, na nohou a v kufru. Přikládám mapy, co se dá za devět dní najezdit, nachodit a vidět.

 

Obrázek 1: Mapa cesty.

 

Jo, je to možné. Za cenu, že budete ochotni se vzdát měkké postele a studená voda se stane vaším novým kamarádem. Díky přespávání v autě s Jardou, od 3. dne, jsme měli neuvěřitelnou flexibilitu a mobilitu. Večer stačilo zaparkovat, rozbalit spacáky a spát. Ráno si sbalit a znovu vyjet. Naštěstí v Nizozemsku na nás už čekali Jardovi kamarádi s měkkou postelí a sprchou.

 

Za těch devět dní jsem viděl něco málo a byla by škoda se o to nepodělit. Celý výlet je pojmutý jako seriál příspěvků jednotlivých dnů, kde se můžete například dočíst, kde parkovat, co neopomenout a nějaké ty zajímavosti z daného okolí.

 

  • Den #04 (9.7. pondělí): Samá voda rozdělující tři státy
  • Den #05 (10.7. úterý): Černý les a jeho skryté drahokamy
  • Den #06 (11.7. středa): Stále daleko od turistů v Delftu a Haagu
  • Den #07 (12.7. čtvrtek): Zaanse Schans, Haarlem Shake a Jellova gondola
  • Den #08 (13.7. pátek): Don’t Do It Just Say No v Amsterdamu, vol. 1
 • Den #09 (14.7. sobota): S Rubie Dubie gangem v Amsterdamu, vol. 2

 

Závěr

 

Docela záhul. Stálo to za to? Více než jen to. Na těch pár dnů jsme toho viděli docela dost a taky dost prožili. Nešel bych do toho, kdybych nevěděl, že s Jardou jsme na podobné vlně. V autě jsme toho moc nenaspali, max 6 hodin každý den. Přes den nachodili kolem 20k kroků a tohle se opakovalo než jsme se dostali do Nizozemska. Jardova energie se odvíjela na množství vodě a gaineru a ta moje na kapacitě baterky ve foťáku. Je důležité znát, co nás pohání kupředu. ;-)

 

Jedno důležité poznání za celou dobu, co jsem začal trošku blouznit po světě, tak je lepší investovat do zážitků/zkušeností než samotných materiálních statků. Radost z koupené věci nám vydrží sice pár dnů, ale pak stejně tak rychle opadne. Zatímco ty druhé věci, které nám zajistí zážitek/novou zkušenost, jsou přesně to, do čeho bychom měli investovat. Mluvím o věcech, které dokážou vytrhnout naše každodenní vnímání od zajetých kolejí a dodají nám nové podněty. Je to uvědomění, že máme pro co žít. :-)

 

A ještě důležitější poznání, tak není důležité kam jedete, ale s kým máte tu možnost sdílet všechny ty zážitky. Správná parta, kámoš, na cestách je to, co dělá zájezd nezapomenutelným. ;-)

 

Nechci být moc teatrální, ale přesto bych pár lidem rád poděkoval:

 

 • Rodiče – nenápadně nasměrování ze Salzburgu do Halštatu.
 • Jardaaa – pro jeho dobrodružnou povahu. Taky za trpělivost, že neměl řeči a počkal, když jsem za bílého dne začal vytahovat stativ na dlouho expozici.
 • Jelle – za střechu nad hlavou, postel, sprchu a výborné holandské večeře. Jsou lasagne holandské, viď? :-D
 • Ruben – neslavit narozeniny, tak možná nemáme důvod si udělat výlet do Nizozemska. :-)
 • a další – Emmis, Marie, Jesper, … za dobrou společnost; německý týpek na poli, který nás nechal si vyfotit Waxenstein po dlouhé domluvě pomocí rukou a nohou; černej gang, který nás obklíčil ve Friedburgu a Jarda měl možnost je zastrašit svejma prackama; všem servírkám, které se na nás hezky usmály (nejvíc ta Kolumbijka v Zaanse Schans); …